Izbira velikosti modrčka se prične z merjenjem. Za merjenje uporabite krojaški meter. Meter mora biti med merjenjem zravnan, a ga ne smete preveč zategniti. Vedno tudi pazite, da bo v vodoravnem položaju. Za določitev velikosti morate poznati obseg prsnega koša čez prsi in pod prsmi.
Obseg prsi izmerite v najširšem delu prsnega koša, pri ženskah je to običajno čez bradavice. Naslednji podatek je obseg pod prsmi, ki ga morate izmeriti zarestik pod prsmi. Ko pridobite navedena podatka, lahko ugotovite pravo velikost modrčka. V tabeli velikosti poiščite velikost, ki ustreza velikosti pri izbranem proizvajalcu. Kako pa lahko vem, da je prave velikosti modrček, ki ga že imam doma? Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, s katerimi lahko enostavno določite pravo številko modrčka zase.
Obseg modrčka
Četudi ni vidno na prvi pogled, pravilna izbira obsega modrčka ima zelo pomembno vlogo. Prav ta namreč nosi večino teže prsi, ne pa naramnici, kot veliko oseb zmotno domneva. Če je obseg prevelik, svoje naloge ne opravi pravilno, saj se v tem primeru teža prenese prav na naramnice – to pa lahko povzroči bolečine v ramah, sledi od naramnic, nenazadnje pa nedri v takem modrcu tudi nimajo prave oblike. Če obseg izberemo pravilno, modrček se bo prilegal telesu, nudil pa bo tudi dovolj svobode za dihanje.
Astratex namig:
Znaki, da z modrčkom ni vse v redu, so lahko tudi bolečine v ramah. Do bolečin pogosto lahko pride zaradi neustreznega (prevelikega) obsega modrčka. Težo nosijo naramnici, kar lahko povzroči tudi precejšnje bolečine v ramah (zlasti v primeru večjih prsi).
Zadnji del naj se ne bi oddaljil od telesa za več kot tri prste. Zadnji del mora biti pravokotno z rokami, zapenjanje v enaki višini kot sprednji del modrčka. V nobenem primeru zadnji del ne sme polzeti navzgor! To je znak, da je obseg prevelik.
Naramnice
Večino teže prsi mora nositi obseg modrčka, ne naramnice. Naramnice pa se tudi nikoli ne smejo zajedati v kožo! Hkrati pa seveda ne smejo polzeti dol. Na srečo pa lahko naramnice pri večini modrčkov nastavite po dolžini, lahko jih torej po potrebi skrajšate ali podaljšate.
Astratex namig:
Velikost košaric se pomanjša (ali poveča) sorazmerno z obsegom. Košarica B pri obsegu 70 je tako manjša kot pri obsegu 80, modrček 65D ima približno enako veliko košarico kot 70C in 75B itd. Če pomerjate na primer modrček 75B in vam je košarica prav, obseg pa je prevelik, morate ob manjšem obsegu povečati številko košarice. Morali bi torej poseči po številki 70C.
Košarica
Eden od znakov neustrezne velikosti modrčka je lahko tudi ta, da prsi polzijo iz košarice, ker je premajhna, ob tem pa nastanejo neprivlačne bule. Lahko pa se pojavi tudi nasprotna težava. Če je košarica modrčka prevelika, rob košarice štrli stran od prsi, med gibanjem se modrček guba in na različne načine polzi. Pri ustrezno izbrani velikosti košarica kopira linijo prsi in se nanje naravno naveže – nikoli se torej ne sme zajedati v prsi, ne sme pa seveda tudi štrleti stran.
Veliki košarici
Prava velikost košaric
Mali košarici
Kosti
V sprednjem delu modrčka ne sme biti pod kostjo prostora za več kot prst. Če dvignete roki, modrček prave velikosti ostane še naprej na svojem mestu. V sprednjem delu se ne sme dvigniti prek prsi!
Naloga kosti je, da nudi podporo prsim. Da bodo kosti svojo nalogo ustrezno izpolnile, morajo prsi zaobjeti, ne pa se vanje zajedati. Konec kosti mora biti pod pazduho. Paziti morate, da se kosti v sprednjem delu modrčka ob stiku košaric tesno prilegajo telesu. Ta del modrčka ne sme odstopati, ne sme pa niti preveč tiščati.